انواع کفپوش کاشی و سنگ

بازار امروز مجموعه ای شگفت انگیز از مواد کفپوش را ارائه می دهد و مطلقاً هیچ یک از آنها خود تمیز شونده نیستند. به همین دلیل، هر سطح سختی نیاز به درجاتی از نگهداری و  در نهایت ترمیم دارد. با این حال، نگهداری از سطوح سخت همیشه راه حل ساده ای نیست. سطوح مختلف دارای ویژگی های متفاوتی مانند استحکام یا تخلخل بالا هستند. شناسایی مواد کفپوش بخش مهمی از طراحی یک برنامه تعمیر و نگهداری موفق است. این می تواند بر همه چیز تأثیر بگذارد، از مواد شیمیایی و ابزارهای مورد استفاده گرفته تا دفعات نگهداری و حتی اینکه آیا پوشش های سطح محافظ مناسب هستند یا خیر. اگرچه تشخیص کاشی کف اپوکسی یا ترکیب وینیل  ممکن است آسان باشد، تمایز بین انواع مختلف کاشی می تواند کمی پیچیده تر باشد. در اینجا برخی از ویژگی ها وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید.

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک یا چینی است یا غیر چینی. این افزودن فلدسپات، نوعی کریستال موجود در سنگ است که کاشی و سرامیک چینی را می سازد. کاشی های غیر چینی را می توان از انواع خاک رس تولید کرد و تغییرات در فرآیند تولید، طیف گسترده ای از رنگ ها و بافت های کاشی اسلب و سرامیک را ایجاد می کند. وقتی صحبت از کف و دیوار تأسیسات می شود، کاشی و سرامیک رایج ترین است. معمولاً در محیط‌هایی با رطوبت بالا مانند سرویس‌های بهداشتی، رختکن و محوطه‌های استخر استفاده می‌شود. اگرچه کاشی و سرامیک معمولاً آب بندی می شود، خطوط دوغاب همراه نیز باید آب بندی شوند تا از جذب مایعات کثیف و تولید باکتری ها و بوها جلوگیری شود. بدون آن، تعمیر و نگهداری بی اثر خواهد بود و سطح نیاز به ترمیم مکرر خواهد داشت.

کاشی چینی

پرسلن از خاک رس مخصوص ساخته شده و در دمای بسیار بالا پخته می شود. اگرچه گران تر از کاشی و سرامیک معمولی است مثل سرامیک طرح آجر، اما استحکام و چگالی آن اغلب ارزش قیمت را دارد. همانطور که بیلدی پدیا بیان می‌کند، «کف‌پوش‌های سرامیکی چینی گران‌تر از غیر چینی هستند و کار کردن با آن‌ها سخت‌تر است. با این حال، دوام بیشتر، مقاومت در برابر لکه طبیعی، حداقل جذب آب و رنگ از طریق بدن را ارائه می دهد.

اگرچه گاهی اوقات رنگ چینی روشن‌تر از کاشی و سرامیک ساده است، اما رنگ‌ها قضاوت در این مورد را دشوار می‌کنند. یک کاشی چینی باید چگالی تر از کاشی سرامیکی مشابه داشته باشد و رنگ ثابتی در سرتاسر کاشی داشته باشد. تست نفوذ آب بهترین راه برای تشخیص تفاوت است. اگر کاشی آغشته به آب پنج درصد یا کمتر از آب را جذب کند، به احتمال زیاد چینی است.

کاشی معدن

کاشی معدنی که معمولاً در مناطق آماده سازی خدمات غذایی یافت می شود، از خاک رس ساخته شده و در دمای بسیار بالا پخته می شود. ظاهر قرمز تیره خود را از مواد معدنی موجود در خاک رس به دست می آورد، اما رنگ های دیگر را می توان از طریق افزودن رنگدانه ها یا خاک رس های خاص تولید کرد. کاشی معدنی معمولاً بدون لعاب و بدون هیچ گونه نقش و نگار است. سنگفرش های آجری شبیه کاشی های معدنی هستند اما بافت خشن تری دارند و اغلب به تقلید از آجر بریده می شوند. اگرچه سنگفرش های کاشی و آجر معدنی برای پوشش کف مناسب نیستند، اما مهر و موم کردن خطوط دوغاب در این نوع مصالح کف بسیار مهم است و با چسب کاشی قابل نصب است.

کاشی سالتیلو

کاشی سالتیلو واقعی که به دلیل عیوب روستایی اش ارزشمند است، از خاک رس هایی که فقط در سالتیلو، مکزیک یافت می شود، ساخته می شود، اگرچه کاشی های سرامیک کف سبک سالتیلو زیادی به بازار عرضه می شود. عیوب رایج در کاشی سالتیلو شامل بریدگی های ناهموار، لبه های بریده شده، رد پای برگ ها یا حیوانات و سطح ناهموار یا فرورفته است. معمولاً با تنوع رنگ در هر کاشی، چرخش از زرد مایل به قرمز تا قرمز آجری و سایه‌های متفاوت نارنجی سوخته تشخیص داده می‌شود.

کاشی روی گچ

کاشی سنگ طبیعی

گرانیت یک سنگ آذرین است که در دماهای بسیار بالا تشکیل می شود و عمدتاً از کوارتز و ترکیبی از مواد معدنی دیگر مانند میکا، سنگ آهن و فلدسپات تشکیل شده است. این یک ماده فوق‌العاده سخت با درجه ساخت و ساز است که می‌تواند جلا پذیری بالایی داشته باشد یا در حالت طبیعی خود باقی بماند. شما نباید بتوانید گرانیت را با چاقو خراش دهید. اگرچه معمولاً در برابر لکه شدن و آسیب اسیدی مقاوم است، اما تا حدودی متخلخل است و نیاز به آب بندی دارد. گرانیت را می توان با ظاهر خالدار مشخص آن، به لطف فراوانی تراشه ها، لکه ها یا رگه های معدنی مختلف تشخیص داد.

سنگ لوح

تخته سنگ متراکم و دگرگونی به دلیل استحکام و دوام آن ارزشمند است. تخته سنگ ظاهری طبیعی بافت دارد و در سایه های مختلفی از رنگ های تیره و خاکی ظاهر می شود، مگر اینکه تراش خورده باشد.

سنگ آهک

سنگ آهک با چگالی کمتر از سنگ مرمر یا گرانیت، سنگی رسوبی است که معمولاً در سایه های بژ، مایل به قرمز، آبی مایل به خاکستری روشن و سفید مایل به سفید ظاهر می شود. روکش آن معمولاً تراش خورده است و براقیت بالایی ندارد. سنگ آهک نیاز به آب بندی دارد زیرا به راحتی لکه می شود و برای مناطق پر رفت و آمد مناسب نیست و نصب آن با چسب کاشی کوچک توصیه نمی شود.

تراورتن

سنگ آهکی که دارای ظاهری خالدار و کریستالی در سایه های مختلف سفید، زرد، بژ و خرمایی است. این سنگ نسبتاً نرم و متخلخل است که دارای شکاف های طبیعی و حفره های سطحی است که معمولاً با رزین های پلاستیکی یا سایر پرکننده ها پر می شوند. با گذشت زمان، این پرکننده ها می توانند پوسیده شوند و از بین بروند. اگر تراورتن دوباره مهر و موم نشود، در نهایت کثیفی و باکتری را در آن حفره های سطحی جمع می کند.

کاشی طلایی

سنگ مرمر

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی حاوی کربنات کلسیم است و می توان آن را با رگه های رنگی که در سنگ می گذرد شناسایی کرد. می‌توان آن را تراش داد، برای ظاهری نرم‌تر چرخاند یا تا درخشندگی بالا جلا داد. متخلخل است، مستعد لکه شدن است و برخلاف گرانیت می توان آن را با چاقو خراش داد.