نخود لپه تبریزی آشپزخانه هایتان را زیبا می کند

همیشه نخود لپه تبریزی از قرن 14 تا 18 در زبان انگلیسی استفاده می شد کلمه garbanzo از تغییر زبان اسپانیایی قدیم arvanço، برای اولین بار در قرن هفدهم به عنوان “garvance” به انگلیسی آمد و به تدریج به “calavance” تبدیل شد.

اگرچه به انواع لوبیاهای دیگر از جمله لوبیا سنبل اشاره کرد. شکل فعلی garbanzo مستقیماً از اسپانیایی مدرن می آید.Cicer reticulatum زادگاه وحشی نخود است و در حال حاضر فقط در جنوب شرقی ترکیه رشد می کند، جایی که اعتقاد بر این است که آنها اهلی شده اند که می توان قدمت آن را در حدود 7000 سال قبل از میلاد دانست.

نخود اهلی در سایت‌های پیش از سفال دوران نوسنگی B در ترکیه و شام، یعنی در چایونو، هاسیلار، و تل السلطان (اریکو) یافت شده است.

سپس نخود در حدود 6000 سال قبل از میلاد به منطقه مدیترانه و در حدود 3000 قبل از میلاد در هند گسترش یافت.

در جنوب فرانسه، لایه‌های میان سنگی در غاری در L’Abeurador، Hérault، نخود، با تاریخ کربن 90±6790 قبل از میلاد تولید کرده است.[12] آنها در اواخر دوران نوسنگی (حدود 3500 سال قبل از میلاد) در تسالی، کاستاناس، لرنا و دیمینی، یونان یافت شدند.

نخود

نخود در Capitulare de villis شارلمانی (حدود 800 پس از میلاد) به عنوان cicer italicum ذکر شده است، همانطور که در هر یک از گیاهان امپراتوری رشد می کند. آلبرتوس مگنوس از انواع قرمز، سفید و سیاه نام می برد.

گیاه‌شناس قرن هفدهم، نیکلاس کولپپر، خاطرنشان کرد: «نخود یا سیسر» کمتر از نخود «بادی» است و بیشتر مغذی است. مردم باستان همچنین نخود را با زهره مرتبط می‌دانستند.

زیرا گفته می‌شد که این نخود کاربردهای پزشکی مانند افزایش منی و تولید شیر، تحریک قاعدگی و ادرار کردن، و کمک به درمان سنگ کلیه را ارائه می‌دهد تصور می شد که «سیسرهای سفید» به ویژه قوی و مفید باشد.

در سال 1793، نخود برشته شده توسط یک نویسنده آلمانی به عنوان جایگزینی برای قهوه در اروپا مورد توجه قرار گرفت در جنگ جهانی اول، آنها را برای این استفاده در برخی از مناطق آلمان پرورش دادند.

هنوز هم گاهی به جای قهوه دم می کنند.توالی یابی ژنوم نخود برای 90 ژنوتیپ نخود، از جمله چندین گونه وحشی تکمیل شده است.

با همکاری 20 سازمان تحقیقاتی، به رهبری موسسه بین المللی تحقیقات محصولات زراعی برای مناطق استوایی نیمه خشک (ICRISAT)، CDC Frontier، یک نوع نخود کابلی توالی یابی شد و بیش از 28000 ژن و چندین میلیون نشانگر ژنتیکی.

این بخش برای تأیید نیاز به نقل قول های اضافی دارد. لطفاً با افزودن نقل قول به منابع معتبر به بهبود این مقاله کمک کنید. مطالب بدون منبع ممکن است یک چالش باشد